V pátek 10. června odpoledne zasáhla celý náš obor tragická zpráva. Na Písecku došlo k dopravní nehodě, jejímiž dvěma oběťmi se stali naši kolegové a kamarádi Honza Maleš (36) a Marek Mertl (31).

Honzu budete zřejmě všichni znát jako předního odborníka hlavně na nejmodernější protetiku horních končetin, na kterého se za posledních několik let vypracoval. Každé „neuskutečnitelné“ vybavení bral jako výzvu a stále hledal nové cesty. Tu úspěšnou se mu většinou podařilo najít. Pomohl stovkám lidí a rodin ke kvalitnějšímu životu a v řadě z nich se stal jejich členem. Jedinečný byl nejen svými úspěchy při výrobě protéz, ale i přístupem k samotnému oboru. Stal se jedním z tahounů federace FOPTO, aktivním členem výboru a redaktorem časopisu Ortopedická protetika.

Marek byl Honzovou pravou rukou. Nebyl možná zatím až tak vidět, protetice se věnoval celkem krátce. Už od doby, kdy se ve firmě Ottobock věnoval servisu invalidních vozíků, bylo ale jasné, že má zlaté české ručičky. Přerod v protetika se pod Honzovými křídly rozhodně ubíral správným směrem. Plánované vysokoškolské vzdělání v oboru ortotik-protetik už ale bohužel neukončí.

Naše federace přišla odchodem Honzy a Marka o dva výjimečné a nadějné členy. Budou nám chybět dva velmi dobří kolegové, kterých bylo vždy všude plno a o zábavu s nimi nikdy nebyla nouze. Budeme si je pamatovat jako profesionály, kamarády a otce, kteří se nerodí každý den.

Věnujte jim i vy, prosím, tichou vzpomínku.

Opustili nás dva naši drazí kolegové, Honza a Marek